A mai Hősök terei emlékmű helyén állt a néhai Gloriette kút, mely először artézi kút, majd később díszkút volt 1878-tól kezdve, amelyet két évtizeddel később a Széchenyi-hegyre költöztettek.
1868-ban Zsigmondy Vilmos bányamérnök kezdeményezésére Pest városa artézi kút fúrásába fogott a mai Hősök terén, a városligeti tó és az Aradi utca között, a tótól 30 ölnyi távolságra, ami kb. 60 méter. A 971 m‑es mély kút 1878-ban készült el (a hévizet 1877. június 4‑én érték el) — ez volt akkor Európa egyik legmélyebb fúrása, amiből napi 1200 m³ 73,8°C‑os víz tört fel. A kút fölé épített egyszerű bódét Zsigmondy „fúrháznak” nevezte.
1884-ben ezt lebontották, és helyette Ybl Miklós tervei alapján egy díszkutat építettek.
A Gloriette nevű építmény 2,5 m magas, hatszögletű, balluszteres korláttal kerített terasz volt, amire két oldalról lépcső vezetett fel.
Az egykor Andrássy út végén álló Gloriette kutat az Ezredéves emlékmű építése miatt 1898-ban áttelepítették Budára, a XII. kerületi Széchenyi-hegyre, ahol kilátóként szolgált (ma már a fák miatt a kilátás erősen korlátozott, az örökzöldek miatt télen is).
A régi kút mai helyén egy réztábla található, melyen ez áll: „E helyen fakasztott 74 °C fokú, percenként 831 liter hozamú hőforrást tudományos vizsgálatai alapján végzett 971 méter mély fúrással 1878. I. 21‑én Zsigmondy Vilmos bányamérnök. E ma is működő forrás tette lehetővé a városligeti artézi fürdő létesítését. OMBKE 1968”
írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit: szerkesztoseg@boldoguljzugloban.hu
Követed már a Boldogulj Zuglóban oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!