Április 30-án véget ért a téli kilakoltatási moratórium. A november 15-étől április 30-ig tartó időszakban bár lehetőség lett volna rá, ismételten nem történt semmi annak érdekében, hogy valódi segítséget kapjanak a lakhatási válság által érintett állampolgárok.
A Város Mindenki csoport (AVM) a téli kilakoltatási moratórium utolsó napján, sajtótájékoztató keretében hívta fel a figyelmet arra, hogy a kilakoltatások megelőzhetőek és a lakhatási válság kezelése kormányzati feladat. A sajtótájékoztatón Csepregi Dorka az AVM Stopkilakoltatás kampányának koordinátora felhívta a figyelmet arra, hogy:
„Az állam feladata, hogy a lakhatás elvesztése esetén elfogadható elhelyezést biztosítsanak azoknak, akik ennek hiányában hajléktalanná válnak. Sőt az önkormányzatoknak évek óta törvényi kötelezettsége is a hajléktalanná válás megelőzésének biztosítása. Ehhez egyebek mellett a jelenleginél kiterjedtebb, központilag szabályozott szociális bérlakás-szektorra van szükség, amelynek létrehozását a szociális szakemberek évek óta szorgalmazzák.”
Az AVM szerint a kilakoltatás egy folyamat végeredménye, és mindenkinek az a legjobb, ha nem jutunk el odáig. Ehhez pedig olyan lakáspolitikára van szükség, ami mindenki számára megfizethetővé teszi a lakhatást, és megelőzi a családok eladósodását. A kilakoltatásokkal nem az a probléma, hogy esetleg hideg időben kerül rájuk sor, hanem az, hogy hajléktalanná tesz embereket.
A megoldás nem egy hosszabb-rövidebb téli kilakoltatási moratórium, hanem egy egész éves kilakoltatási moratórium az elhelyezés nélküli kilakoltatásokra. Ehhez azonban felelős lakáspolitikára volna szükség. Ehhez képest 2015-ben az Orbán-kormány megszüntette az országos lakásfenntartási támogatást, a nagyobb települési önkormányzatoknak előírt adósságcsökkentési támogatással együtt.
Mindemellett a kormányzat részéről semmilyen intézkedést nem hívott életre az sem, hogy a magánbérleti szektorban az albérletárak rohamszerűen emlekedtek az elmúlt években, megnehezítve ezzel többszázezer ember életét. Egy tervezet pedig ott hever az Emberi Erőforrások Minisztériumának asztalán, mely a minimum minimumaként védené legalább a gyermekes családokat, hogy ne lehessen őket közös elhelyezés nélkül kilakoltatni.
Az AVM hónapok óta hiába vár válaszra a törvényjavaslat és az ahhoz kapcsolódó – több mint 10 ezer aláíró és további 10 civil szervezet támogatásával megerősített – petíció ügyében. A Miniszteri Titkárság decemberben azt válaszolta, hogy a Parlamenti Államtitkárság egyik munkatársa „hamarosan” felveszi az AVM-mel a kapcsolatot a „további egyeztetések” érdekében. Hónapokkal később, erre még mindig nem került sor.
Az AVM és az Utcajogász Egyesület által kidolgozott törvényjavaslatot újra benyújtották az Országgyűlésnek, miután a Fidesz 2018-ban a Családok Évében már több alkalommal megakadályozta, hogy a Parlament tárgyalhasson a kilakoltatással fenyegetett családok ügyéről.
Ha a javaslatot elfogadná a Parlament, akkor
1) a települési önkormányzatoknak kötelezettsége lenne megfelelő elhelyezést biztosítani a kilakoltatás által fenyegetett vagy lakhatásukat elvesztett gyermekes családoknak, és
2) az önkormányzati bérlakások és a lakáshiteles ügyek esetében már a lakáskiürítés bírósági elrendelésére se lenne lehetőség abban az esetben, ha az gyermekes családok elhelyezés nélküli kilakoltatásához vezetne.
(via AVM)
írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit: szerkesztoseg@boldoguljzugloban.hu
Követed már a Boldogulj Zuglóban oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!